PAMÁTKY A MUZEA

Každé město nebo oblast má svůj hrad, zámek nebo muzeum a když náhodou nemá, určitě se v jeho blízkosti najde nějaký zachovalý mlýn nebo starobylý kostel, nejinak je tomu u nás, takže námi vybrané upoutávky berte jako namátkový výběr z široké nabídky.


ZŘÍCENINA NAVAROV

Tuto památku je třeba zmíňit už jenom proto, že k ní můžete dojít pěšky (6km). Leží totiž na již jednou zmiňované Palackého stezce, ale abyste se k němu dostali, musíte přeci jenom z této cesty kousek sejít. Kouzlo tohoto hradu není jenom v jeho romantických zbytcích zdí, ale i v místě vysoko nad řekou Kamenici. Hrad samotný byl založen na počátku 14. století pravděpodobně nějakým  pánem z rodu Markvarticů a roku 1644 byl císařským nařízením pobořen. Skrovné zbytky zdí a pozoruhodné výhledy určitě stojí za návštěvu a to v jakoukoli roční dobu.

www.interregion.cz


MUZEUM HRAČEK V JABLONCI NAD NISOU

Možná se vám bude zdát, že tohle muzeum je pouze pro děti, ale určitě tomu tak není. Tátové i maminky se vrátí do svých dětských let a určitě v expozicích muzea najdou hračku, kterou důvěrně znali. Budete si moci projít čtyřmi místnostmi o ploše cca 90 m2 a spatřit hračky z roku 1940 až 1989 a možná i starší. Ve sbírkách se budete moci také setkat s hračkami, které zhotovili oblastní výrobci, kteří již dávno nefungují. Vstupné není nikterak vysoké a zážitek rozhodně stojí za návštěvu.

www.muzeum-hracek-jablonec.cz


ZÁMEK SYCHROV

Tento skvost francouzské neogotiky je vzdálen od chalupy asi 30km, ale zaručujeme Vám, že jeho návštěva je skutečným zážitkem. Ten kdo má rád historii oděnou v trošku nablýskanějším hávu si přijde na své a bude se tak moci projít v autentických pokojích slavného šlechtického rodu Rohanů. Jeho historie je velmi bohatá na slavné hosty francouzským králem počínaje a třeba hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem konče. Až skončíte s prohlídkou zámku zajděte si i do překrásného anglického parku, kde jsou pěstovány vzácné druhy keřů a stromů a na konci parku si můžete dát dobrou kávu v nově zrekonstruované zámecké oranžerii.

www.zamek-sychrov.cz


SKLÁRNA HARRACHOV

Dvacet minut cesty autem a přivítá vás sklárna, muzeum a pivovar Harrachov v jednom. V muzeu se podíváte na historii slavného harrachovského skla a na exponátní kousky místních mistrů a pokud vám není historie blízká, tak se můžete rovnou podívat, jak že se to sklo vlastně dělá. Ze sklářských pecí se můžete přesunout do pivovarské restaurace, kde můžete okoštovat kvalitu zdejšího piva, tak či onak to rozhodně bude zážitek a domů si budete moci odvést nějakou skleněnou památku nebo řízné pivo.

www.sklarnaharrachov.cz


 

 

 
 

© Vytvořil: Tomáš Sedlák.cz

Smržovka 468 51 jizerskachalupa@seznam.cz +420 731 484 710
+420 608 370 390